מרזב פנימי בחיצוני – מתי דרושה החלפה של מרזב?

החורף קרב ובא בצעדים מהירים ומורה לנו שהגיע הזמן לפעולות ניקיון המרזבים, תיקון או החלפת המרזב הפנימי בחיצוני וזאת על מנת שבבוא הגשם לא נתקל במצב לא נעים בו הגג יוצף ויתחילו להתהוות מיני נזקים בפנים הבית או על גבי המעטפת החיצונית, נזקים שידרשו מאיתנו הוצאה של סכומים לא מבוטלים בעבור תיקונם.

תפקידו של המרזב הוא לנקז את מי הגשמים משטח הגג. מיקום מדויק של המרזב על ידי מומחה בתחום יוביל לכך שלא יתרחש מצב לא רצוי שבו המים ישפכו מהגג היישר על הקירות.

באם המרזב אינו מותקן כהלכה או אינו תקין הצטברות המים על הגג יכולה לגרום לרטיבות בקירות הבית ובתקרות.

מסיבה זו חשוב להתקין מרזב חיצוני איכותי שיעשה את העבודה באופן הטוב ביותר. אך מה קורה כאשר מותקן מרזב פנימי אשר אינו מותקן כהלכה או מרזב תקול? כל התשובות במאמר זה.

מתי דרושה החלפה של מרזב פנימי בחיצוני

מרזבים – כרטיס ביקור!

המרזב מורכב מפישר שמבצע את עבודת קליטת המים מהשטח אותו מעוניינים לנקז.

המים תמיד יגיעו לפישר על ידי הגבהה ושיפועים  של הבטון. הפישר יעביר את המים אותם הוא ניקז אל המרזב, אותו הצינור שיורד מהגג עד למורד הבניין.

המים המנוקזים נשטפים לאורך המרזב עד המפלס התחתון של הבניין ונשפכים אל הקרקע ומתנקזים אל מי התהום.

מרזב תקין המותקן באופן תקין יבטיח לדיירי הבניין גג יבש ללא בעיית רטיבות, הצפות וגרימת נזקים לקירות ולתקרה.

מה כדאי? חיצוני או פנימי

נכון להיום יש שני סוגי מרזבים: פנימי וחיצוני. מרזב פנימי שמותקן ברוב הבניינים החדשים הינו לרוב מרזב מפלסטיק המותקן בתוך קיר ולא ניתן לראותו.

מרזב זה יורד מהשטח של הגג.

מרזב חיצוני הוא מרזב שבדרך כלל גלוי לעין ועשוי מחומרים כמו למשל אלומיניום, פח מגולוון, פלסטיק PVC, או נחושת.

מרזב זה יוצא משטח הגג דרך החלק העליון של הקיר ויורד עד למפלס התחתון של המבנה.

נכון להיום כל אחד יכול לבחור האם הוא מעוניין במרזב אלומיניום, דהיינו במרזב שעשוי מחומר עמיד וזול בעל קצב בלייה איטי (ומגיע במגוון צבעים), במרזב מפח מגולוון שידוע כחומר איכותי וחזק מאוד ולכן מחזיק מעמד גם שנים רבות ( כאן חשוב לוודא שמזמינים פח איכותי תוצרת אירופה).

אפשרויות נוספות הן מרזב מפלסטיק PVC שיתרונותיו הם המחיר והעובדה שהוא עמיד בפני נזקי מזג האוויר. מרזב נחושת שמעניק תחושה של וינטאז' ועשוי מחומר חזק ועמיד וכן מרזב שעשוי מאבץ, כאן חשוב לקחת בחשבון שמדובר על מרזב בעלות יקרה, אך גם במרזב שנחשב איכותי ביותר ומחזיק מעמד לאורך זמן.

אמנם מרזב פנימי חזק מאוד שכן הוא בנוי מבטון ואינו חשוף לנזקי מזג האוויר ועל כן קצב הבלייה שלו איטי יותר ממרזב חיצוני, אך ברגע שמשהו בו מתקלקל קשה מאוד עד בלתי אפשרי לתקן אותו ולכן הפעולה הבטוחה ביותר ועל כן המועדפת היא החלפת מרזב פנימי בחיצוני.

נושאים נוספים לקריאה:

מרזב פנימי תקול – בעיה רצינית

במקרה והמרזב הפנימי אינו פועל כהלכה יכולים להיגרם נזקים רבים.

ראשית כל הצטברות של לכלוך כמו למשל עלים שעפים לתוך המרזב, ציפורים שבונים את הקינים שלהם במרזב וגרגירי חול שמצטברים במרזב מחייבים את הניקוי המיידית שלו וזאת על מנת להבטיח את פעילותו התקינה.

במרזבים חיצוניים ניתן לאתר את הבעיה בקלות שכן היא לרוב נראית לעין וזאת בהשוואה אל מרזבים פנימיים בהם לא ניתן לראות את הבעיה למטה ולכן פעמים רבות המרזב נחסם ונגרמים נזקים.

בעיה נוספת שמאפיינת מרזבים פנימיים היא חלקים שבורים או סדקים ובלאי של אטמים  במרזב שמונעים את פעילותו התקינה.

למעשה חלק שבור של המרזב יכול להוביל לכך שהמים ינותבו פנימה במקום החוצה, דבר שיגרום נזקים רבים וריקבון של הקירות  הבעיה האמיתית היא שאין שום דרך לדעת שיש חלק שבור במרזב עד השלב בו הנזקים מתרחשים ואז כבר מאוחר מדי.

מרזב פנימי תקול או מרזב פנימי שלא הותקן כהלכה לא יוכל לבצע את עבודתו כהלכה ואילו המתגוררים בבית לא יצליחו לראות דבר עד שיהיה שמאוחר מדי וכתמי הרטיבות יופיעו ויצביעו על הבעיה הקיימת של מרזב פנימי תקול.

פנייה אל מומחים בתחום עבודות בגובה הכוללות גם תיקון והחלפת מרזבים תבטיח לכם את פתרון התקלה באופן המקצועי ביותר.

בהצלחה!

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

גלילה לראש העמוד
Call Now Button050-2132700 דילוג לתוכן