איטום תפרי התפשטות בקיר חיצוני

איטום תפרי התפשטות בקיר חיצוני

תפרי התפשטות הם מרווחים מתוכננים מראש הממוקמים בחיבורים המחברים שני מבנים, שני קירות גגות או רצפות. הם נובעים מתזוזות המתרחשות במשך השנים עקב תזוזות הקרקע, שינויי טמפרטורה במבנים או התכווצות והתפשטות של הבטון.

ביצוע תפרי התפשטות בעת הקמת הבניין הוא מהותי כיוון שבלעדיו יוצרו פיצוצים בבטון ובסדקים בחלקים ניכרים שלו.

כדי לפתור בעיה אקוטית זו, מטפלים בתפרים באמצעות חומרי איטום ייעודיים למטרה זו שפותרים ברוב המקרים את הבעיה שנוצרה. חשוב לבצע את כל שלבי האיטום ולא לדלג על אף אחד מהם כדי לקבל תוצאה מקצועית ומושלמת.

שלבי הביצוע של איטום תפרי ההתפשטות בקיר חיצוני

מסירים את חומרי המילוי הקיימים בתפר ההתפשטות עד קו העומק שנקבע מראש כדי לבצע קיבוע גב אחורי עבור חומרי האיטום החדשים.

ניקוי כל הדפנות של התפר, הוצאת פסולת ושאריות חומרי בניין שהצטברו בהן והשחזת הדפנות תוך שמירה על כך שהן לא תישברנה בהמשך.

מריחת חומר ניקוי פריימר על פני כל השטח אם נדרש.

החדרת חומרי איטום לתפרי ההתפשטות

עומקו של התפר יהיה במינימום 6 מ"מ, בתפרים שהם ברוחב מהותי כדאי יותר ליצור עומק תפר עמוק יותר כדי להגיע לתוצאה האופטימלית. הגב האחורי לכל תפר מוכנס בלחץ כדי לאפשר בהמשך תנועה ללא הגבלה של התפר וללא יכולת הדבקה לחומר האיטום.

אם מבצעים את ההכנה הנכונה ואת העומקים הנכונים, קיימת סבירות גבוהה שהבעיה תיפתר.

חומרי האיטום המומלצים

המטרה היא שלא יחלחלו מים בתוך התפרים ויגרמו לרטיבות במיקומים שונים לאורך הקיר החיצוני ולכן מומלץ להשתמש בחומרים פוליאוריטניים כמו מסטיגום לאיטום תפרי התפשטות כיוון שהם יוצרים מעטפת של הגנה איכותית ביותר.

לעיתים קיימת השפעה של לחות וטמפרטורה המשתנה לעיתים תכופות ולכן יש צורך בביצוע העבודה באמצעות חומר איטום גמיש שישנה את מיקומו בתוך התפר, יתכווץ ויתפשט על פי הצורך הקיים.

אמצעי הגנה נוספים שכדאי להשתמש בהם הם הצבת כיסוי לחלקו העליון של כל תפר באמצעות יריעות ביטומניות שהן חומר איטום מצוין. מניחים שתי יריעות זו לצד זו ומלחימים את השוליים של האחת לרעותה כדי ליצור מעטפת אטומה לחלוטין.

לחילופין אפשר ליצור כיסוי עליון מעל כל תפר מפסי נחושת עמידים או חומרי פח מתאימים אחרים.

אפשרויות נוספות הן שילוב חומרי איטום מיוחדים שיוצרו במיוחד עבור תפרי ההתפשטות המתווספים לתערובת הבטון בעת היציקה או לאחריה.

אופן ביצוע העבודה

איטום תפרי התפשטות בקיר חיצוני היא עבודה מקצועית ורק צוותים שעסקו בכך לא אחת יודעים ומסוגלים לבצע אותה כהלכה. על עובדים שאינם מיומנים בסוג ספציפי של עבודה זו, לעבור הכשרה או הדרכה מתאימה ורק לאחר מכן להתנסות ולהשתלם בה. רק כאשר יבינו את מהלך העבודה, הם יוכלו לבצע אותה באופן יסודי ועל הצד הטוב ביותר.

את הפרויקטים הללו שביצענו בבניינים רבים אפשר לבצע באמצעות פיגומים, במות ניידות או חבלי סנפלינג. ההחלטה על האופציה המתאימה ביותר נובעת מכמות תפרי ההתפשטות שיש לטפל בהם ומיקומיהם לאורך הקיר החיצוני במבנה.

אם הכמות אינה נכבדה, אפשר לבצע זאת באמצעות סנפלינג. העובדים שעברו הכשרה לביצוע עבודות גובה בסנפלינג, קושרים את עצמם בחבלים היורדים מהגג כלפי מטה. החבלים מאובטחים באופן מוקפד ביותר וכך כל עובד יורד לקומה הבעייתית ומטפל באיטום התפר. בתום המשימה הוא עובר לתפר הבא וכך מטפלים בכל תפרי ההתפשטות הקיימים.

אם מדובר בכמות גדולה, מקימים פיגומים לאורך המבנה וצוותי העובדים עובדים מקומה לקומה עד שהם מסיימים לאטום את כל התפרים בקומות השונות.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

גלילה לראש העמוד
050-2132700 דילוג לתוכן