איך מנקים חלון בגובה רב

איך מנקים חלון בגובה רב

איך מנקים חלון בגובה רב

מגדלי המגורים והמשרדים הגבוהים, מציבים אתגר יום יומי בנושא ניקיון החלונות שהותקנו בהם. ברוב המקרים מדובר בחלונות עצומים. הצבת פיגומים כפי שנהגו לעשות בעבר היא דרך לא מעשית ומעבר לכך היא בטיחותית פחות ולא אחת כל מגדל הפיגומים קרס עקב רוח חזקה או עקב התקנה שאינה מושלמת.

עבודות בסנפלינג

הדרך הנוחה ביותר לניקוי חלונות בגובה היא באמצעות סנפלינג. השיטה המשמשת טיילים לרדת מצוקים גבוהים אל הקרקע, מועילה גם בצורך חיוני זה.

כדי לבצע עבודות מסוג זה יש לעבור הכשרה מקצועית מתאימה אשר בה מבינים את הסכנות הטמונות את אופן העיגון לגג ולגוף, הבדיקה המקיפה של הרתמה ואביזרי הבטיחות. בתום הקורס מקבל כל בוגר תעודה המאפשרת לו לבצע עבודות מסוכנות ואחראיות בסנפלינג.

עבודה בפועל בין שמיים וארץ

לצורך תחילת העבודה רותם כל עובד את עצמו לרתמות, מוודא כמה פעמים כי בוצעה נעילה בטיחותית ואין מצב שהרתמות תפתחנה. הוא מקבע את נקודת העיגון שלו בנקודה היציבה על הגג שהוכנה עבור מהלך זה.

בשלב זה העובד יורד באיטיות מהגג לקומה העליונה, הוא מנקה כל חלון באמצעות חומרי ניקוי ייעודיים המנקים את כל האבק שהצטבר, מקרצף את שכבות הלכלוך המיוחדות כמו לשלשת של ציפורים . התהליך כולו מתבצע כמה פעמים כדי לוודא שכל הלכלוך הוסר והחלון נקי למשעי ורואים את הנוף.

השלב הבא הוא מעבר לחלון הבא מימין או משמאל. העובד מבצע משיכה של החבל לכוון הרצוי וכך ממקם את עצמו מול החלון הבא. בדרך זו הוא מנקה את כל החלונות ברוחבה של הקומה, אחד אחרי השני. במקרים רבים מתבצעת בדרך זו עבודת צוות המקלה על כולם.

השלב שלאחר מכן הוא ירידה באמצעות החבלים לקומה אחת למטה ושוב כל התהליך חוזר חלילה. כשמדובר בבניינים רבי קומות המכילים דירות או משרדים רבים העבודה נמשכת כמה ימים עד שמסיימים לנקות את מלוא החלונות לאורכו ולרוחבו של כל הבניין ומגיעים עד קומת הכניסה, שם מסתיים הפרויקט.

שימוש בציוד המסייע לעובדי הסנפלינג

עובדים האמורים לשהות פרקי זמן ארוכים בכל בניין, נעזרים בבמת הרמה כיוון שדי קשה לשהות זמן ממושך בין שמים לארץ. באופציה זו במת ההרמה רתומה גם היא לנקודת העיגון בגג, העובדים עומדים עליה ומבצעים את ניקיון החלונות באמצעות חומרי הניקוי והציוד המונח על במת ההרמה. בעת הצורך מנתבים את הבמה לכיוונים שונים בהמשך הקומה או קומה אחת למטה על פי הצורך.

ציוד הרמה

אחת האפשרויות הנוחות ביותר היא עבודה באמצעות מנוף. קיימים כמה סוגי מנופים שבכל אחד מהם קיימת זרוע באורך שונה, בקצה הזרוע ממוקם סל רחב המותאם לעובד אחד בדרך כלל שיכול לעמוד בתוך הסל באופן יציב ונוח ולבצע את ניקיון החלונות. ציוד זה מתאים לבניינים שאינם כה גבוהים ולכן אפשר באמצעות מנוף זה לבצע את כל העבודות הנדרשות ללא צורך בסנפלינג. גם בתוך סל זה יש אפשרות להניח את אביזרי העזר וחומרי הניקוי לנוחות העובד.

אחד היתרונות הגדולים של המנוף הוא העובדה שהוא מתאים לעבודה גם במקומות מאד צרים שאין בהם גישה נוחה לציוד הרמה אחר. המנוף עומד על הקרקע, הזרוע נשלפת כלפי מעלה ללא צורך בזווית כך שאפשר לבצע את העבודה הנחוצה.

מדובר באחריות רבה של מפעיל המנוף על חייו של העובד הממוקם בתוך הסל ולכן יש לבצע כל מהלך בדרך אחראית, במחשבה קדימה ובמלוא תשומת הלב.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

גלילה לראש העמוד
050-2132700 דילוג לתוכן