תיקון מרזב לגג רעפים

תיקון מרזב לגג רעפים

גגות הרעפים סופגים את פגעי מזג האוויר. לעתים הגשמים העזים, הברד והרוחות החזקות יוצרים בלאי ושחיקה של גגות הרעפים וחלקם נשברים ורסיסיהם מגיעים למרזבים.

מרזבים בגגות הרעפים

תפקידם של המרזבים הוא להוליך את כל הכמות של מי הגשמים מהגג לקרקע כדי שלא יישארו מים על הגג. המים הם מוצר כבד וכמות גדולה שלהם שנותרת על הגג עלול להיות בעייתית ולגרור בעיות כמו חלחול מים פנימה לתוך הבית, רטיבות, עובש פטריות ועוד.

לכן יש לעלות על הגג לפני עונת הגשמים ולוודא שהמרזב תקין לכל אורכו, שהמים יכולים להיכנס פנימה ללא בעיה ולהגיע עד הקרקע בקלות.

בדרך כלל הרוח מעיפה לתוך המרזבים עלים, אבנים, ענפים ופריטים נוספים. חלקם יורדים לקרקע אך מקצתם נותרים במקומם לאורך המרזב בגלל גודלם הם לא מסוגלים לנוע קדימה ולכן הם חוסמים את מעבר המים. נושא פתיחת המרזבים באופן מוחלט הוא אקוטי מאד ולכן מומלץ לבצע זאת גם כמה פעמים במהלך העונה הגשומה כיוון שהרוח מעיפה חפצים רבים פנימה.

תיקון וטיפול במרזבים

כשמדובר בגג רעפים שיש בו שיפועים, העבודה עלולה להיות מסוכנת ולכן יש לקרוא לאיש מקצוע מיומן המבצע תיקון מרזב לגג רעפים, תוך שימוש באמצעי בטיחות כמו רתמות וחבלים בדומה לעבודה בסנפלינג.

רק אם בעל הנכס מקפיד על כללי בטיחות זהים והוא מכיר את העבודה, גם הוא יכול לבצע זאת. העבודה מצריכה שימוש בכלי עבודה שכדאי להכין את כולם מראש ולהעלות אותם לגג כדי לא לעלות ולרדת שוב ושוב. כמו כן משתמשים בסולם ארוך ויציב כדי להגיע למקומות הגבוהים. לצורך תיקון מרזב לגג רעפים ההמלצה היא לעלות על הגג צוות של שני אנשים, וכך אחד יטפס על הסולם והשני יאחז אותו בחוזקה.

בפתחו של המרזב יש בדרך כלל עלים, חול, אבק, אבנים ועוד. באמצעות מטאטא הפוך, מברשת ארוכה או באופן ידני יש להסיר את כל המפגעים הללו ולוודא שלאורך כל הקו אין מפגעים נוספים שחוסמים את הדרך למעבר חופשי של מים.

אם יחידות מסוימות של המרזב חלודות יש לטפל בהן או להחליף רק אותן. אם החיבורים בין היחידות השונות רופפים או קיים נתק יש לחבר את כל היחידות זו לזו ולהדק כך שהן לא תיפתחנה שוב. לעתים אחד הצינורות הוא סדוק או שבור וחשוב לשלוף את קטע הצנרת הבעייתי ולחבר אליו קטע תקין כדי ליצור שלמות של צינור תקין מהגג ועד הקרקע שמסוגל לבצע את הניקוז כהלכה.

ההיערכות לקראת החורף כוללת את הטיפול והתיקון של הצנרת ושל יחידות המרזב. כמו כן יש לוודא שהמרזב מקובע לגג ושלא קיים מקום לאורכו של המרזב שמנותק ממנו. יש לוודא שהפעולות הללו נעשות כיאות ובמועד הנדרש. הנחיה זו תקפה גם למרזבים חיצוניים וגם למרזבים פנימיים אף על פי שהם מוגנים יותר.

עקב פגעי מזג האוויר לעתים נראים מרזבים במצב בעייתי לאחר שחיקה משמעותית של שנים רבות ובמקרים האלה ניתן לדלג על תיקון מרזב לגג רעפים וכדאי לקראת החורף הבא לשלוף את המרזב הישן ולהתקין במקומו מרזב חדש. החלפת מרזב לאחד איכותי מפח מגלוון, נחושת, אלומיניום, PVC  ועוד וזאת כדי להיות מוכנים לכל תרחישי החורף.

מתוך ההיצע של המרזבים, החומר הנוח ביותר להתקנה, לטיפול ולתיקון הוא צנרת פלסטיק PVC. מדובר בחומר יוצא דופן בעמידות שלו המסוגל לבצע עבודה מצוינת לאורך שנים רבות בשחיקה מינימלית. יש לבחור את הקוטר המתאים ביותר בהתאם לכמויות הגשם באזור הגאוגרפי בו ממוקם הבית, וכך המים יקלחו בחורפים הבאים במהירות ובחופשיות.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

גלילה לראש העמוד
050-2132700 דילוג לתוכן