10 המלצות להחלפת מרזבים בצורה יעילה שתחזיק שנים

בכל בית בישראל ישנם מרזבים שתפקידם להוליך את מי הגשמים מהגג אל עבר מי התהום, וכל זאת מבלי שייאגרו או יחלחלו לתוך קירות הבית ויגרמו לנזק משמעותי. לפעמים בעקבות תקלה במרזב או בחיבורו לבניין, יש צורך להחליפו בחדש. איך עושים זאת בצורה טובה שתמשיך לאורך ימים ושנים? שימו לב להמלצות הבאות, שהם בעצם כללי האצבע של המקצוענים מ"ברומיו" שבאים לטפל לכם במרזב?

 

  • שיפועים –  הדבר הראשון שצריך לוודא שאכן השיפועים בבטון הגג הם בזוויות הנכונות. בסופו של דבר מי הגשמים יורדים על הגג ומצטברים בו, מטרת הזויות והשיפועים הקטנים בבטון, היא להביא את כל המים לכיוון המרזב, אם השיפועים בבטון הגג לא מספיק טובים – המים פשוט לא יגיעו במלואם למרזב, וגם המרזב הטוב ביותר לא יעזור למנוע נזק מתמשך.
  • פישר – הפישר העליון הינו החלק של המרזב הנמצא על הגג, ואליו מתנקזים המים. הפישר צריך להיות איכותי, ושלם, על מנת שיוכל להעביר את כל כמויות המים על מרזב ( הצינור).
  • דיוק – החיבור בין הפישר לגג הבית הוא קריטי. אם יש רווח, אפילו קטן, מים עלולים לחלחל לתוך קירות הבית, ומשם לנזק מתמשך חלילה לקירות הבית.

10 המלצות להחלפת מרזבים בצורה יעילה שתחזיק שנים

  • תזוזות קרקע – ישנם חלקים בארץ שהאדמה בהם היא מועדת יותר לתנודות. ניתן לראות זאת בבקעים שנוצרים לאורך פסי בטון ברחוב או בבית. התנודות בקרקע גורמות לתזוזות במבנה האבן של הבית, מה שעלול לגרום לניתוק מסוים בין הפישר לגג, ומשם הדרך קצרה לחלחול מים לגג ולנזק מתמשך. הפתרון לכך הוא בדיקה של הגג והמרזבים פעם בכמה חודשים.
  • איזה סוג מרזב? באופן כללי יש 3 סוגי מרזבים: מרזב פנימי נמצא בתוך קירות הבית ולא ניתן לראות אותו מבחוץ, מרזב זה הוא מפלסטיק PVC. מרזב חיצוני שניתן לראות אותו לאורך פינות הבניינים, והוא עשוי מPVC או מפח מגולוון צבוע בגוון תנור. מרזב קולטן הוא זה האוסף את כל המים בגג למקום אחד, שכיח יותר בגגות רעפים.
  • מרזבים מיוחדים – יש בניינים שמוכנים ורוצים לשלם את המחיר עבור מרזבי נחושת, שהם חזקים ועמידים לאורך שנים רבות, ויש להם מראה עיצובי עתיק נהדר. 
  • החלפת מרזבים – באופן כללי נכון לומר שמרזבים פנימיים הם מקור נהדר לבעיות רטיבות רציניות. הסיבה לכך היא שלא ניתן לראות אם יש נזק או סדק לאורך המרזב הנמצא בעומק הבטון. ועוד, שמספיק שחלק קטן של הצינור נסדק או נשבר, וכל זרם המים (או חלקים נרחבים ממנו) מגיעים ישירות לתוך קירות הבית, במקום למי התהום. מכיוון שהמרזב נמצא בתוך הקיר במקום שאינו גלוי לעין, קרוב לוודאי שהדרך היחידה להבחין בתקלה כזו היא שהקיר כולו מלא רטיבות ועובש.
  • סתימות – שכיח מאד שהמרזב נסתם על ידי עלים, קנים של ציפורים או שאר לכלוכים. גם כאן, אם המרזב הוא חיצוני די קל לבדוק את זה ולפתוח את הסתימה.
  • סתימה במרזב פנימי – אם מדובר על מרזב פנימי, הגילוי קצת יותר מאתגר. באופן כללי, ניתן לעלות לגג לאחר הגשם, ואם רואים שלוליות מים, זהו סימן לכך שהמרזב לא עשה את העבודה כמו שצריך, ואז יש לבדוק מה הסיבה לכך.
  • המיקום – שמרכיבים את המרזב החדש, יש לשים לב שהוא נמצא במיקום הנכון, באופן שלא יפריע לדיירי הבית, ולא יזמין תקלות עתידיות. 

 

 

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

גלילה לראש העמוד
050-2132700 דילוג לתוכן