זיפות גגות – למה לנצח נצטרך לזפת גגות

שימוש בזפת החל, כפי הנראה לפני אלפי שנים. החומר נזכר אפילו בתורה, בשם "גופר" בו השתמש נוח לצורך איטום התבה בפני חדירת מים.

זפת משמשת מאז ועד היום לאיטום במגוון צרכים ושימושים, למרות שיש בשוק לא מעט חומרי איטום ושיטות איטום אחרות.

אז למה עדיין משתמשים בזפת לזיפות גגות ולמה מדובר כנראה בחומר שישאר בשימוש לנצח?

זיפות גגות

זיפות גגות לאיטום

זפת נחשבת חומר ביטומני (לא קשור לבטון) בסיסי, עליו ניתן להניח גם יריעות ביטומניות, בין היתר. אך ניתן להשתמש בזפת חמה, גם בתור חומר בלעדי לזיפות הגג. השאלה היא, למה להשתמש בזפת, כשיש כל כך הרבה אפשרויות איטום מתקדמות אחרות?

  • היתרון העיקרי של זפת טמון ביכולת שלה לחדור לכל חריץ, סדק ורווח בגג, כדי ליצור שכבת איטום הרמטית ומלאה. יתרון זה מאפשר שימוש בזפת לאיטום, גם בגגות שאין בהם אפשרות להניח יריעות ביטומניות.
  • כאשר הגג כבר מכוסה בזפת ישנה שהשתמשו בה לאיטום לפני שנים, או כאשר הגג מלא באלמנטים שונים, שלא ניתנים להזזה, כמו דודים, קולטי שמש ומזגנים, שמפריעים להנחת יריעות ביטומניות, או ממש לא מאפשרים אותה, ניתן וכדאי להשתמש בזפת.
  • שימוש בזפת מאפשר איטום מלא ויסודי של הגג, אשר נשאר עמיד ויעיל במשך מספר שנים. אמנם יריעות ביטומניות משמשות איטום עמיד לזמן רב יותר, אבל לא תמיד ניתן להשתמש בהן.
  • זפת, בניגוד לחומרים אקריליים למשל, מאפשרת יישום של חומרי איטום אחרים מעליה ולכן מתאימה מאוד לאיטום גגות עבור אנשים שרוצים להשאיר לעצמם אפשרויות פתוחות ולא להתחייב לשיטת איטום אחת לכל החיים.
  • לבסוף, זפת היא חומר מאוד זול, בהשוואה לכל חומרי האיטום האחרים ולכן נחשבת פתרון אופטימלי במקרים בהם התקציב מוגבל.

שיטות שונות לזיפות גגות

כיום קיימות בשוק 2 שיטות עיקריות לזיפות גגות:

  1. שכבת זיפות ואחריה שכבת הלבנה, למניעת התחממות יתר והגנה מפני נזקי השמש.
  2. זיפות בשתי שכבות, ביניהן רשת אינטרגלס, או אריג פיברגלס ולבסוף שכבת הלבנה.

שיטות איטום שונות לגג, מחייבות הכנה מוקדמת, יסודית ומקצועית, שמטרתה להשאיר את הגג נקי ומסודר ככל הניתן, כדי להבטיח יישום יעיל של חומר האיטום.

ההכנה כוללת ניקיון יסודי של הגג, בדיקת שיפועים על הגג, פינוי אלמנטים שאינם קבועים על הגג (לא ניתן לפנות דודים, קולטים וכן הלאה), יישום חומר ביטומני מקשר, ביצוע תיקונים קטנים, זיפות רולקות ורק לבסוף –  זיפות הגג ויישום חומר הלבנה.

לסיכום

שימוש בזפת משמש באופן נרחב, בגלל שורה ארוכה של יתרונות, אשר נכון להיום – אין להם תחליף בחומרי איטום אחרים. משום כך, שמוש בזפת הוא עדיין נפוץ ולכן, סביר להניח שנמשיך לראות אותו איתנו כאן עוד זמן רב. לקבלת מידע נוסף והזמנת זיפות גגות – צרו איתנו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם!

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

גלילה לראש העמוד
050-2132700 דילוג לתוכן